seo nedir

SEO Nedir?

SEO Nedir?, SEO Nasıl Yapılır?, yabancı tanımıyla Search Engine Optimization olup Türkçe karşılığı arama motorları optimizasyonu olan, Google, Yandex, Bing gibi arama araçlarında bir web sitesinin anahtar kelimeleri ile arandığında o web sitesinin ilk sonuçlarda bulunması için yapılan çalışmaların tamamına denir. SEO çalışmaları tamamen ticari getirele dayandırılan, teknik çalışmaların olduğu süreçlerdir. Google algoritmalarındaki sürekli değişimler izlenildiğinde artık klasik çalışmaların dışında stratejik SEO planların oluşturulması gerekmektedir. Hangi web sitesine SEO yapılacak web sitesinin altyapısı iyi analiz edildikten sonra, o web sitesini konu alan sektöründe iyi analiz edilmiş olması gerekmetedir.
SEO, dijital dünya açılan anahtardır. Bir web sitesinin başarı sadece görsel dizayn değildir. Artık web sitelerinin başarıya ulaşması sektörel olarak müşterilerine veya kullanıcalarını kolaylıkla ulaşmasından geçmektedir. SEO ile şirketler kazançlarını arttırabilir ve daha presijli bir firma halini alabilirler. Müşteri potansiyelinin fazla olması bir şirketi ayakta tutan en önemli etmendir. Bu sebeple SEO altyapısı iyi kurgulanmış bir web sitesine SEO çalışması yaptırarak hedeflediğini anahtar kelimelerde Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralara gelebilirsiniz. Adana SEO yaparken şirketinizi ve hedeflerinizi iyi anlamaya çalışıyoruz. Şirketinizi tanıtacak özgün makalelerle internet ortamında web sitenizin seo çalışması ile beklenilen ölçütte lider olması için çalışmalar yürütüyoruz. Web sitenize doğru SEO çalıması yaptırarak şirketinizin satışlarını artırabilir ve potansiyel müşterileri sitenize çekerek daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?, Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, içeriğinizi arama motorlarına göre daha görünür ve yorumlanabilir hale getiren ve kullanıcılar için daha değerli hale getiren pazarlama ve site işlemidir. SEO, arama motorlarının size bulma ve güven verme, yayınladığınız bilgileri düzenleme ve arama yapan kullanıcılara sunma konularında yardımcı olan etkinlikler birleşimidir. Pek çok işletme sahibi, arama motoru optimizasyonunu (SEO) bir gizem olarak görür; sadece iç bilgiyle çözebilen bir muamma. Gerçek şu ki SEO, herhangi bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçası ve karmaşık olması gerekmiyor. En basit şekliyle, SEO, Arama Motoru Optimizasyonu için kullanılan kısaltmadır. Her bir bileşene daha yakından bakalım.

Arama

İnternette bilgi bulmanın en yaygın yollarından biri, bir arama motoru kullanmaktır. Google gibi bir sitede veya Bing kullanıcıları bir arama terimi veya sorusu gireceklerdir. Ardından, karmaşık bir algoritma kullanarak, bu siteler en uygun ve yararlı sonuçlar olduğunu düşündükleri sonuçları döndürür.

Motor

Kullanıcıların öncelikli sonuçlarını döndürdükleri için, kullanıcıların bilgi bulmak için kullandığı "motorlar" aramaları önemlidir. Önce tarayıcıları kullanarak webi keşfederler, sonra buldıkları her şeyi veritabanlarında (veya dizinlerde) kaydederler. Bir arama gerçekleştirdiğinizde, motor aslında canlı internet yerine kendi dizininden sonuç döndürür.

Optimizasyon

kullanıcılar arama yoluyla sizi bulmak için , onların arama terimleri için ilk birkaç sonuç sayfalarında (genellikle ilk) görünmesi gerekiyor. Bu nedenle, arama motorları için içeriğinizi optimize etmeniz gerekiyor. Bu karmaşık olmak zorunda değildir, ancak dikkat gerektirir.

Site İçi SEO Nedir?

Sayfa içi SEO, arama motorlarının ve ziyaretçilerin dikkatini çekmek için web sitenizde kullandığınız uygulamaları açıklar. Ayrıca, okuyucularınız için keyifli bir kullanıcı deneyimi oluşturma ile ilgili her şeyi içerir. Sayfa içi taktikleri anlamak, SEO'nun genel olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için anahtardır. Ana sayfa içi uygulamalar şunlardır:

 • Taze, özgün ve kullanıcılara gerçek değer sağlayan, iyi geliştirilmiş bir içerik yazma.
 • Anahtar kelimeyi URL'de, başlıklarda, altyazılarda ve gövde metninde kullanın.
 • İçerik açıklığa kavuşturmak ve arama motoru sonuç sayfasındaki tıklamaları teşvik etmek için açıklayıcı ve ilgi çekici meta açıklamaları ve başlıklar yazmak.
 • Ziyaretçilerin içeriği okumak ve sindirmek için kolaylaştıran iyi düzen kullanın.
 • Hızlı sayfa yükleme süresi.
 • Konu anahtar kelimesini içeren resimlerde alt metni ayarlama.

Site Dışı SEO Nedir?

Sayfa dışı SEO, web sitenizin dijital ekosistem boyunca değerini göstermek için kullandığınız uygulamaları ve teknikleri ifade eder. Bu faktörler, arama motorlarına sitenizin web'in geri kalanıyla nasıl uyuştuğunu ve diğer sitelerin saygınlığının ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Kapsam dışı SEO'nuzun iyileştirilmesi aşağıdaki gibi uygulamaları içerir:

 • Web sitesinin linkinin kaliteli web sitelerinden seçilmesi gerekmektedir. 1. kriterimiz kaliteli backlink tir.
 • SEO markanızın bilinirliğini arttırdığı için diğer firmalara göre daha prestijli hale gelirsiniz.
 • Alanınızdaki veya yönettiğiniz diğer sitelerdeki diğer sayfalardaki bağlantı metnini kullanarak dahili bağlantılar oluşturun.
 • Yayınlar için içerik geliştirin ve web sitenize bağlantı verin.
 • İşletmenizi geçerli dizinlerde listeleyin.
 • Sosyal medya varlığınızı oluşturun.

SEO Yaptırmak Neden Önemlidir?

SEO'nun amacı, bir web sayfası yüksek arama motoru sıralamasını almaktır. Bir web sayfasının arama motoru optimizasyonu ne kadar iyi olursa, arama sonucu listelemelerinde o kadar yüksek bir sıralama elde edersiniz.

 • SEO ile ileriye dönük ticari bir yatırım yapmış olursunuz.
 • SEO markanızın bilinirliğini arttırdığı için diğer firmalara göre daha prestijli hale gelirsiniz.
 • Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEO) hem ücretli hem de organik olabilir
 • Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ), insanlara Google ve Bing gibi arama motorları hakkında ürün ve bilgi bulmalarına yardımcı olur.
 • İçerik, web sitenizin anahtarıdır ve bir web sitesindeki görüntülerin ağırlığı, web sitenizin hangi mesajı iletmesini istediğinize bağlıdır. Resimler, bir kullanıcının kafasını karıştırmamak için ürününüz veya şirketinizle alakalı olmalıdır.